• pictura-catedrala-munchen.jpg
  • pictura-catedrala-munchen0.jpg
  • pictura-catedrala-munchen2.jpg
  • pictura-catedrala-munchen3.jpg
  • pictura-catedrala-munchen4.jpg
  • pictura-catedrala-munchen5.jpg
  • pictura-catedrala-munchen6.jpg
  • pictura-catedrala-munchen7.jpg
  • pictura-catedrala-munchen8.jpg
  • pictura-catedrala-munchen9.jpg

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim s-a născut la 4 septembrie 1948 în Boholţ, lângă Făgăraş, jud. Braşov. După absolvirea Institutului Teologic Universitar din Sibiu în anul 1974, a urmat cursurile doctorale la Institutul „St. Serge” din Paris, unde a a obţinut în 1985 titlul de doctor în teologie  cu teza: „Le renouveau hesychaste dans les pays roumains”, ulterior publicată în românește cu titlul „Isihasmul. Tradiție și cultură românească” (1994).

Hirotonit preot în 1974, a predat ca lector la Institutul Teologic „St. Serge” din Paris (1986-1989), apoi a activat ca duhovnic şi asistent la Institutul Teologic din Sibiu (1989-1990). La 11 martie 1990 a fost hirotonit episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, cu titlul de „Făgărăşanul”, iar la 16 oct. 1993 a fost ales mitropolit pentru românii ortodocşi din Germania şi Europa Centrală de către Adunarea eparhială întrunită la Aachen (Germania), fiind instalat la München la 5 iunie 1994.

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a participat la numeroase conferințe și congrese teologice naționale și internaționale fiind cunoscut pentru activitatea sa atât în țară, cât și în viața bisericească din Europa Occidentală. A publicat numeroase articole în diferite reviste şi ziare, precum şi interviuri, prefeţe de cărţi şi recenzii în limba română şi în alte limbi.

Cu ocazia împlinirii a 74 de ani, clericii și credincioșii din Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, alături de maicile și ostenitorii de la Centrul Mitropolitan din Nürnberg, îi urează păstorului lor duhovnicesc sănătate, pace și bucurie duhovnicească.

Întru mulți ani, Stăpâne!

Caută în site

construimcatedrala.ro