• pictura-catedrala-munchen.jpg
  • pictura-catedrala-munchen0.jpg
  • pictura-catedrala-munchen2.jpg
  • pictura-catedrala-munchen3.jpg
  • pictura-catedrala-munchen4.jpg
  • pictura-catedrala-munchen5.jpg
  • pictura-catedrala-munchen6.jpg
  • pictura-catedrala-munchen7.jpg
  • pictura-catedrala-munchen8.jpg
  • pictura-catedrala-munchen9.jpg

Românii ortodocși din Heilbronn vor avea propria lor biserică

În data de 21 Septembrie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a semnat, la Heilbronn, contractul de vânzare  - cumpărare a noii biserici pentru parohia ortodoxă română cu hramul „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului“ și „Sf. Mucenic Kilian“, din Heilbronn.  În momentul de față slujbele acestei comunități se desfășoară într-un locaș de cult care aparține Bisericii Evanghelice, în cartierul Neckargartach.

 Tratativele de cumpărare a noii biserici s-au desfășurat pe o perioada de un an și au fost duse la bun sfârșit cu binecuvântarea lui Dumnezeu și prin implicarea susținută a câtorva dintre membrii acestei comunități, buni credincioși dar și cunoscători ai cadrului legislativ.

Noua biserică este situată în imediata apropiere a celei în care se slujește acum; în curtea bisericii se află și o casă parohială care dispune de spațiu destinat activităților desfășurate în cadrul parohiei. Suprafața totală achiziționată este de aproximativ 1100mp.

Detalii pot fi consultate la adresa electronică a parohiei: http://parohia-heilbronn.de/noua-biserica/

Pr. Dr. Ciprian Mocanu, Heilbronn

 

construimcatedrala.ro